Паровий млин барона фон Мекка у Кульчині.

Паровий млин барона фон Мекка у Кульчині.

2019-05-05T11:18:45+00:0005.05.2019|Економічні традиції|

Відомо, що у 1911 році у Кульчині був паровий млин барона фон Мекка. Цим засвідчена участь волинських німців у борошномельній промисловості. Вони ще з першої половини XIX ст. займалися будівництвом водяних та вітряних млинів на Волині. Згодом німці не лише споруджували млини, але й ставали власниками, орендували і працювали в багатьох млинах губернії.

Для України були характерні два типи водяних млинів-стаціонарні і наплавні. Основою, на яку встановлювали сам конструкцію млина, були човни ( баржі). У разі потреби наплавні млини могли переміщуватися річкою.

Цікавою особою був і сам власник кульчинського млина – барон фон Мекк.

У 1881 році він купив маєток Копилів під Києвом. Ним було споруджено там двоповерховий будинок в стилі» дачний модерн» – з мансардою і невеликою терасою, прикрашений геометричним орнаментом і романтичними башточками. Його архітектурою захоплювався Петро Ілліч Чайковський, що неодноразово бував тут. Навколо будинку розбили парк із тополиними, ялиновими і липовими алеями. У цьому парку було вирито і два ставки.

На початку ХХ сторіччя барон Микола Карлович фон Мекк придбав маєток у селі Рожище.

Слава цього барона полягала і в тому, що саме він вважається «піонером» автомобілізіму і автоспорту. Його батько Карл фон Мекк був власником багатьох залізничних доріг у Російській імперії.

У період 1906-1913 рр. барон  Микола фон Мекк володів десятьма автомобілями і двома автобусами. На Волині він проживав лише час від часу.

У 1912 році Микола фон Мекк повинен був стати командором Варшавського автопробігу. Але через свою зайнятість змушений був пропустити захід. Проте він надав свій маєток у Рожищах для учасників в якості готелю, коли ті прямували до Варшави по Брест-Житомирському шосе.

Млин у Кульчині барон тримав, як видно із документів, до Першої світової війни.

Після громадянської війни він активно займався відновленням залізничного транспорту після руйнування.

У 1929 році Микола фон Мекк був заарештований як «учасник контрреволюційної шкідницької організації» і був розстріляний органами НКВД. Реабілітований у 1991 році.

У науковій літературі  є згадка про те, що перший Райд Волинський очолив Олександр Запольський (1881-1969), який був зятем барона фон Мекка. Запольський одружився з баронесою Кірою фон Мекк (1886-1969).

Запольський з дружиною Кірою фон Мекк були власниками фільварку в Рожищах в 1930-х роках. В сім’ї було шестеро дітей Костянтин, Ірена, Кіра, Ядвіга та Анна. Життя їх склалось по різному. У роки Другої світової війни вдалось вижити двом донькам  Анні та Ядвізі й їх матері Кірі. Усі вони проживали в Варшаві.

За записом в історичному документі:

 

С. Кульчин Рожищенской волости -1913 год.

Жителей -614

Мельница паровая Фон –Мекк Н.К.

Рабочих -17

Перемол -12840 пудов[1]

 

 

[1] Весь Юго-Западный край – Киев, 1913 – С 799

Іраїда Майданець, краєзнавець