Походження назви села Клепачів

Походження назви села Клепачів

2019-05-02T10:58:31+00:0002.05.2019|Історія|

Сьогодні старожили села Клепачів розповдають, що у давнину люди займалися бондарством. Вони виготовляли бочки, цебрики, діжки. Для з’єднання металевих обручів використовували клепки, тобто клепали. Клепачі виготовляли  обручі до воза, інші вироби. Від слова «клепки», «клепати» і пішла назва Клепачів.

А, втім, клепачами називали і чоловіків, які молоточком на невеличкому гостроверхому ковадлі, настромленому на  палицю, обережно і часто постукували по лезу коси, притупленому роботою, витончуючи його. Села із назвою Клепачі є на Волині, Полтавщині, Хмельниччині, Київщині. За народним переказом на місці села Клепачі, що у Славутському районі Хмельницької області був дубовий ліс. Люди, що там поселилися, виготовляли клепки. Звідти й пішла назва.

Проте  клепачі виконували й інші роботи. Так називали і ковалів, які, як звісно, били молотом – клепали.  Клепою також називали невеликий капкан на куницю або зайця.  Клепало – це і прототип церковного дзвона. Інша його назва – било. У дещо відмінному значенні клепати –скріплювати металеві речі холодною ковкою.

Проте слід зауважити і наступний факт. Сумнівно, що жителі цілого села виготовляли клепки або ж клепали коси. Як правило, такого роду заняття носять сезонний характер.  Жителям середньовічного села потрібно було постійне джерело  прибутку. У сусідньому селі Жидичин виявлено археологами древнє потужне як на той час, металургійне виробництво. Навколо Жидичинського Свято-Миколаївського чоловічого  монастиря  були рудники. Сліди металургійного виробництва виявлено також і в селі Липляни. Отже, сировина для ковальської справи знаходилася поруч. Це сприяло виникненню поселення Клепачів. Якщо переставити наголос у цьому топонімі на останній склад (Клепачів), то відразу виникає думка про ремісничий характер занять давній клепачівців. Таким може бути пояснення про заняття мешканців цього села  у давнину. Ковальський промисел був не лише популярним, а й необхідним для жителів навколишніх сіл, в яких займалися сільським господарством і потреба у відповідних знаряддях праці, їх ремонті була постійною. Це і спонукає нас схилитися до думки, що у середньовічному Клепачеві жили майстри-ковалі.

Іраїда Майданець, краєзнавець