Легенда про село Небіжка.

Легенда про село Небіжка.

2019-02-22T15:41:38+00:0011.02.2019|Історія|

Про виникнення села розповідає давнє передання:

Було це дуже давно. Одного дня, як розказують ще й тепер старі люди, тут їхало два весілля. Зустрілися вони якраз на містку через болото. Зустрілися, а розминутися ніяк не можуть, бо ж болото скрізь, а вступати один одному не хотіли.

Спинилися весіляни одні перед  другими і стали сперечатися. Якийсь боярин і крикнув спересердя:

  • А щоб ви провалилися!

То по тих словах обидва весілля так і провалилися крізь болото, а на тому місці утворилося озеро з чистою-чистою водою. Бояри, як побачили, що земля западається перед весілянами, стали тікати по тій дорозі, але й вони провалилися крізь болото. То там. по обидва боки озера, де вони тікали, й дотепер є два рови.

Довго після того  тихими вечорами виходили дві наречені і чесали свої русі коси. Випливуть, було, далеко , одна проти другої, а до середини не пливуть, не зустрічаються. А на озері цвітуть такі квіти – лілії, що дуже подібні на корону молодої.

А озеро і село зветься тепер Небіжка.

Цю чудову легенду опубліковано у книзі « Легенди та перекази», які упорядкував  А. Л. Юаніді. Краєзнавець Надія Корнійчук, даючи давню характеристику цієї місцевості, зазначає, що справді колись тут було озеро. А ще текла річка Бережниця, яка вела десь біля Сапогова, через озеро Чисте, Кіндратове, повз аеродрома, між Небіжкою і колишнім Липовцем, і там впадала у річку Стир. Надія Корнійчук знайшла і витоки цієї річки-джерело біля Сапогова. Ми зараз можемо визначити, де протікала Бережниця, адже збереглися улоговини. У Жидичині її колишню течію можна прослідувати понад « новою дорогою» ( об’їздна на Ковельську трасу) . Джерело, звідки протікала Бережниця, було загачене, а тому водойма пересохла, а  проте збереглася у народній пам’яті.

 

 Іраїда Майданець, краєзнавець