Чому село назвали Кульчин?

Чому село назвали Кульчин?

2019-02-22T15:43:35+00:0006.02.2019|Історія|

Село Кульчин стало відомим на усій Волині завдяки розвитку гончарного виобництва, яке було традиційним у селі ще із далеких віків. Виникнення поселення отець Никандр ( Тимінський), який у кінці ХІХ сторіччя написав « Церковно-приходський літопис», пояснює тим, що жителі, які основним промислом вважали  гончарство, оселилися на цих неродючих землях. До них придналися гончарі із Жидичина ( Скудельнич) і ті гончарі, які жили біля озера ( нинішнє село Озерце ), що підтвержується, до речі, ідентичною керамікою часів Київської Русі, яка знаходиться як підйомний археологічний матеріал на цих територіях.

Скудельницьке поселення на новому місці нагадувало кулю, носило  округлу форму, а тому й було названо Кольчин – так пояснює священник у літописі назву цього населеного пункту.

Відомо, що однойменний населений пункт – Кульчин Турійського району пов’язує свою минувшину із графом Грицьком Вохновичем Кульчинським, який у 1531 році продав свій маєток Кольчин Ковельського повіту за 50 коп грошей панові Андрієві Олександровичу Сангушкові.

Легенди та оповідки пов’язують заснування села із власним іменем – прізвищем панів Кульчинських. Старожили розповідають з приводу цього переказ: У давні часи жив граф тут Кульчицький. Він загинув у бою з монголо-татарами, а на його місце стала дружина. Вона організувала ремісниче поселення.

Такий шляхетний рід дійсно жив на нашій землі, проте набагато пізніше  заснування поселення з такою назвою.

Тим паче, у всіх середньовічних документах село носить назву Кольчин. Назва трансформувалася у Кульчин  лише  на початку ХХ сторіччя.

Нещодавно вдалося натрапити на ще одне пояснення етимології назви цього села . Львівський вчений –археолог Святослав Терський вважає, що Кольчин був давньою боярською садибою. Назва села походить від імені  Колчя. Таке ім’я мав отрок (молодий дружинник) луцького князя Давида Ігоревича. По-перше, час життя цього князя і отрока -11-12 сторіччя збігається із датуванням поселення у селі Кульчин  на основі археологічних знахідок ( великої кількості уламків кераміки цього часу). По-друге,  суфікс» чин» вказує на належність поселення котрійсь особі ( за аналогією « чий» – Ольчин, Таньчин і т. д). Ця версія походження назви логічно поєднується із наведеним даними священиком Никандром ( Тимінським), адже створення гончарної колонії не могло відбуватися стихійно, лише за ініціативою котрогось із князів чи бояр. Думається, що це твердження є найвірогіднішим.

 

 Іраїда Майданець, краєзнавець