Економічний розвиток сільських територій

Голова Жидичинської сільської ради Юлія Дащук в складі делегації представників ОТГ Волині відвідала Вінницьку область із навчальним візитом «Економічний розвиток сільських територій».

Волинські ОТГ вивчали досвід економічного розвитку сільських територій на Вінниччині (ФОТО)

22 та 23 червня за ініціати Центр розвитку місцевого самоврядування у Волинській області делегація представників ОТГ Волині відвідала Вінницьку область із навчальним візитом «Економічний розвиток сільських територій».

Про це інформує Центр розвитку місцевого самоврядування у Волинській області

Обмін таким досвідом став можливим завдяки проекту «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку».

Так, в області зареєстровано 96 кооперативів, із них 33 – діючі. Кооперативи є різної спеціалізації-найбільше – молочних, багато чимало ягідних.

Серед основних проблем, недовіра при створенні СОК (сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу – ред), хоча це нові робочі місця у сільській місцевості.

Також під час навчального візиту представники волинських ОТГ мали змогу дізнатися більше про досвід Северинівської ОТГ у сфері енергоефективності.
Щороку на опалення соціальних об’єктів Северинівська громада витрачала значні кошти.
Очільники громади вирішили заощаджувати кошти. Реалізація низки проектів з енергоощадливості розпочалася ще з 2007 року, а першим об’єктом, де вирішили застосувати новітні технології, стала будівля сільської ради. Тут створили паливний двір, де встановили піролізний котел та щеподробильну машину. Котел повністю виправдав себе та окупився за один сезон. У місцевій школі проведено ряд заходів по енергозбереженню: замінено вікна та двері на енергозберігаючі та встановлено котел, який працює на відновлюваних енергоресурсах. Санаторій «Северинівка» також обігрівається за допомогою піролізного котла. Такі котли використовують принцип тління, працюють на деревині. Піролізний котел дає значну економію коштів порівняно з газовим котлом.
Щоправда, застосування новітніх технологій завжди потребує кваліфікованих спеціалістів та фахівців, що стежитимуть за справністю роботи нового обладнання. Цю проблему вдалось вирішити завдяки створенню місцевого комунального підприємства. Мешканці громади вчились самостійно керувати і користуватись новітнім устаткуванням. Подальшу відповідальність за належне функціонування нових енергетичних установок покладено на створене в селі комунальне підприємство «Северин».

Дитячий садок також не оминуло застосування енергозберігаючих технологій. Він хоча й маленький, проте дуже затишний. Окрім котла, тут встановлено вакуумний сонячний колектор. Тепер в дитячому садку гаряча вода є 24 години на добу. Зараз тут навчається понад 70 дітей, стільки ж ще планується. Тому добудовується нове приміщення, аби діти перебували в комфортних умовах.

А санаторії «Северинівка” для опалення використовується піролізний котел, що працює на щепі. Це дає можливість використати зекономлені кошти на інші потреби.

А ось Северинівський ФАП, де втілений у життя проект з використання гетеотермальної енергії землі вважають найуспішнішим і найцікавішим. Адже це чи не єдиний проект в області, де будівля обігрівається за рахунок тепла землі. Використання енергії землі дало можливість удвічі заощадити кошти порівняно з оплатою за природній газ. На облаштування використано 223 тис. грн. (30 тис.грн. з районного та 40 тис. з сільського бюджетів). Більшість робіт мешканці громади виконували самостійно: копали котлован поруч із приміщенням (його розмір 21Х22 метри, а глибина 2 метри), клали плитку в приміщенні. Перше, що кидається в очі – це відсутність батарей. Вся система обігріву знаходиться в підлозі. У глибинах землі завжди плюсова температура, саме завдяки цьому вода підігрівається. Геотермальний насос акумулює енергію землі (адже навіть у люті морози на 2-х метровій глибині температура плюсова).
Також у селі встановлено два вітряки. З допомогою одного качають воду із свердловини.
Лопаті іншого крутяться над будівлею спортзалу. Електрики він виробляє не багато, проте її вистачає для освітлення приміщення. Вітрів в цих широтах не так багато, як, скажімо, на півдні чи заході держави. Але як приклад використання і такого джерела енергії він є. С

Северинівка на своєму прикладі показує, що можливо використовувати всі джерела енергії та бути незалежними від газу.

Під час навчального візиту волинські ОТГ мали нагоду перейняти практику функціонування фруктово-ягідного кластеру в успішній Снітківській громаді, що на Вінничині.
Все почалося в 2011 році з маленького навчального семінару для сільських голів щодо розробки стратегій розвитку громад при Вінницькій обласній державній адміністрації.

Поряд із садівництвом у селі спробували розвивати ягідництво. Це і стало основою стратегії розвитку Снітківської територіальної громади.

На сьогодні така стратегія для Сніткова перетворилася у 20 млн. грн. залучених інвестицій. Роботи вистачає: 160 га саду, 14 га приватних садів, 20 га малини, 14 га лохини і 10 га полуниці. Створено 200 робочих місць. Посаджено вже на фермерських землях 13 га вишні. А це дає можливість створити ще більше робочих місць.

В ОТГ планують насаджувати горобину та вишню.
Також зробили і соціальний проект: людям безкоштовно надали садженці, а вирощену продукцію планують придбати за оптовою ціною. Приміром, 200 кущів смородини на 0,03 га можуть дати від 300 кг ягід.

Подумали сітківці і над логістикою. У Вінниці інвестором збудований холодильний комплекс з системою глибокої заморозки ягід загальною місткість 1,5 тис. тонн. Це дозволяє мінімізувати ризики та гарантує прибутковість ягідного виробництва.

Селяни, почувши про такі перспективи, активізувалися. Колишні занедбані сади сьогодні відновлюються.
Не менш цікавою видалася поїздка і в Тульчинську ОТГ. Тут представники волинських ОТГ опановували кращі практики розвитку громади.

Цікавим виявився проект «OPERAFEST-TULCHYN». Аби повернути колишньої слави Палацу Потоцьких, який у XVIII столітті був епіцентром оперних вистав, у Тульчині провели перший в Україні Міжнародний оперний фестиваль «OPERAFEST-TULCHYN».

Основним завданням фестивалю було покращення інфраструктури та культури Вінниччини, а зокрема і Тульчина, збільшення потоку туристів, збір коштів на реконструкцію Палацу Потоцьких та перш за все – розвиток культурного дозвілля жителів області і не тільки.
У фестивалі було задіяно більше 300 артистів, 3 симфонічні оркестри з Києва, Львова та Вінниці, два хорові колективи зі Львова та академічний камерний хор «Вінниця», солісти оперної сцени України, Італії, Німеччини, Польщі та Чехії, маестро-диригенти з Німеччини, США, Польщі та України.

Також представники волинських ОТГ відвідали і кооператив “Подільська надія” – гордість Джулинської ОТГ.

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Подільська надія» створено для закупівлі молока у населення та надання ветеринарних послуг. Кооператив об’єднав кілька навколишніх сіл: Устя, Чернятка, Теофилівка, Берізки-Бершадські та Джулинка. Його потужна спроможність – 4 тонни молока за один прийом. Реалізація даного проекту розпочалась ще на початку 2016 року. За рік вдалося закумулювати кошти з різних джерел ( з державного, обласного, районного та сільського бюджетів, членських внесків). Вартість всього проекту – 233,1 тис грн.

Створення даного кооперативу – це вимога часу. Адже ні для кого не секрет, що останні роки проблема реалізації молока за вигідними цінами для сільського жителя – це серйозна проблема. Через кооператив планується закупівля молока від джулинчан та жителів навколишніх сіл за ціною 6,4 гривні за один літр молока базової жирності. Громада зробила лише перший крок в даному напрямку, тому що в подальшому планує пастеризацію та переробку молока. Це, передовсім, істотно знизить закупівельну ціну для наших дошкільних та загальноосвітніх закладів.

Волинський Центр розвитку місцевого самоврядування у Волинській області висловлює подяку Вінницький Центр Розвитку Місцевого Самоврядування та колегам із волинських громад, які знайшли декілька днів, аби в майбутньому реалізовувати успішні практики економічного розвитку сільських територій і на території Волині.

У матеріалі використана статя: https://vn.20minut.ua/Vid-Chytachiv/energonezalezhna- gromada-istoriya-

uspihu-severinivskoyi- otg-10603446.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *